Pilotný ročník programu UPre ženy sa začal v januári 2022 a trval do augusta 2023. No ešte pred samotným začiatkom sme pod vedením odborníkov zrealizovali unikátnu štúdiu UPre ženy: postavenie a empowerment žien vo vybraných marginalizovaných rómskych komunitách. Jej cieľom bolo zmapovať, čo, kto a najmä akým spôsobom pomáha rómskym ženám zlepšiť ich postavenie a životné podmienky a nájsť si prácu. Výskumníci sa pritom zamerali tiež na empowerment, nástroj používaný pri rozvoji komunít po celom svete. Zjednodušene ide o to: naučiť ľudí chytiť si rybu a nie im ju hotovú dať.
4. apríla 2022 sme organizovali medzinárodnú online konferenciu s názvom Ako sprístupniť trh práce ženám z marginalizovaných rómskych komunít? Štvorhodinový podnetný program namieril na výzvy a riešenia, ktorými je možné posilniť zamestnateľnosť žien z marginalizovaných rómskych komunít.
Tento vzdelávaco-rozvojový program sme najprv realizovali s 39 ženami v Dobšinej a vo Veľkom Krtíši, a to v spolupráci s partnerom, ktorý má skúsenosti so zvyšovaním zamestnanosti dlhodobo nezamestnaných – Agentúrou práce Banskobystrického samosprávneho kraja a komunitnými organizáciami OZ Detstvo deťom a Komunitné centrum menšín Veľký Krtíš.
V októbri 2023 sme UPre ženy začali realizovať aj na košickom Luníku IX. Do programu sa prihlásilo 22 žien a ich príbehy neboli jednoduché. Účasť na vzdelávaní vnímali aj ako možnosť utiecť od každodenných starostí a naučiť sa niečo nové.
Do vzdelávania sme vo všetkých lokalitách zaradili intenzívny kurz sebaobrany. Jeho cieľom bolo naučiť ženy, ako sa môžu vyhnúť konfliktu a keď sa mu už vyhnúť nedá, tak ako sa dokážu úspešne ubrániť fyzickému útoku. Venovali sa aj práci so stresom, ktorý ich môže negatívne ovplyvniť nielen pri možnom útoku, ale, napríklad, aj pri pohovore do zamestnania.
Účastníčky programu UPre ženy sú ženami v domácnosti, starajú sa o deti a celú rodinu. A tak potrebujú, aby ich rodinní príslušníci podporili a zastúpili, aby ženy mohli pracovať a vzdelávať sa. Aj preto sme systematicky pracovali a komunikovali s celými rodinami. Vysvetľovali sme im, prečo je dôležité, aby sa ženy vzdelávali i posúvali a ako im v tom môžu pomôcť. Zorganizovali sme 8 stretnutí rodín.
Cieľom programu je aj scitlivovanie spoločnosti, ktorej názory a nálady môžu výrazne ovplyvniť ľudí žijúcich vo vylúčení. Aj preto sme v rámci scitlivovacích aktivít organizovali podujatia, kde sme spojili ľudí z majority aj rómskej minority, zdieľali sme s nimi dôležité príbehy a posolstvá a pripravili sme im podnetný kultúrny zážitok.
Po skončení programu v Dobšinej a Veľkom Krtíši sme vytvorili dôležitú publikáciu, ktorá zachytila naše prístupy a zistenia k posilňovaniu rómskych žien vo vylúčení, najmä v súvislosti s ekonomickým posilnením.
No nepracovali sme len so samotnými ženami a ich rodinami. Intenzívne sme sa zamerali aj na komunikáciu so zamestnávateľmi a pozvali sme ich aj na náš „okrúhly stôl“, kde sme vzájomne zdieľali skúsenosti a riešili, ako umožniť ženám žijúcim v generačnej chudobe a čeliacim sociálnemu vylúčeniu nájsť a udržať si prácu. Prekážky a odskúšané riešenia sme následne spísali do krátkeho dokumentu. Nápomocné sú najmä pre zamestnávateľov a relevantné štátne inštitúcie. Na základe týchto interakcií sa nám podarilo vytvoriť spoluprácu s AmChamom, prostredníctvom ktorej inšpirujeme zamestnávateľov, aby sa začali systematicky venovať zamestnávaniu žien žijúcich vo vylúčení. Zároveň sa snažíme o to, aby medzi sebou zdieľali know-how, ktoré pomôžu vytvoriť pracovné príležitosti pre účastníčky UPre ženy programu.
Celý vzdelávací proces (ktorý zahŕňal pracovnú oblasť – písanie životopisu, prípravu na pohovor,…; finančnú gramotnosť, rodovú rovnosti, rodovo podmienené násilie a diskrimináciu, posilňovanie komunikačný ch zručností či osobnostný rozvoj) sme realizovali pod vedením skúsených lektorov a odborníkov.