Jeden obyčajný rozhovor môže zmeniť hnev na porozumenie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Slovenská spoločnosť sa polarizuje snáď vo všetkých témach a miesto toho, aby sme sa podporovali a spoločným úsilím sa snažili mať dobre, hádžeme si polená pod nohy a odsudzujeme aj ľudí, ktorých vôbec nepoznáme. Tieto negatívne veci sa dejú aj vo svete žien, keď jedna ukazuje na druhú, že nedojčí, druhá na prvú, že dojčí veľa, ďalšia nechce mať deti, iná svoje deti príliš rozmaznáva. A pritom príbehy a životnú situáciu týchto žien ani nepoznáme.

Keby sme sa s nimi začali rozprávať, možno by sme prišli na to, že pre zdravotné problémy žena dojčiť nemôže. Alebo že nemôže mať deti. Alebo že preto tá mama nepracuje, lebo jej manžel je vo väzení a ona sa stará o malé deti. A tak žije v chudobe.

Rozhovor zmení hnev na porozumenie

Na ľudskosť a osudy ľudí okolo nás sme chceli poukázať práve cez podujatie Svet žien vo Veľkom Krtíši a v Dobšinej. Na jednom pódiu sa stretli rôzne ženy z rôznych svetov a rozprávaním o svojich životoch dospeli k tomu, že aj tak riešia podobné problémy a princíp ženskosti je rovnaký, nech ide o speváčku, moderátorku, majiteľku čajovne, manažérku či mamu v domácnosti. A že miesto toho, aby sme medzi sebou hľadali rozdiely, poukazujme na podobnosti a na to, že ak si budeme pomáhať, prekonáme rôzne ťažkosti a budeme hnacou silou rodiny, komunity i celej spoločnosti.

Smutný príbeh vo Veľkom Krtíši

Podujatie vo veľkom Krtíši sa konalo 26. mája 2023 v mestskom kultúrnom dome. Otvoril ho koncert Katky Koščovej a Daniela Špinera, po ňom si do kresiel na pódiu sadli inšpiratívne ženy – Katka Koščová, majiteľka čajovne Mária Pataková, miestna žena Mária Darvašová a moderátorka Gabriela Krestián Kuchárová.

Životné strasti aj radosti Katky Koščovej sledujú médiá i celá verejnosť a tento záujem je často náročnou skúškou pre známe osobnosti. Katka sa musela pasovať s neustálou kritikou na jej výzor, prácu, život. Trvalo roky, kým pochopila, že nemusí nikomu nič dokazovať a nemusí znášať nenávisť na sociálnych sieťach. Mnohí nenávistné prejavy akceptujeme, pretože ich autori sa odvolávajú na slobodu prejavu, ale naše profily by nemali byť miestom, kde niekto šíri zlo a nenávisť. A preto tieto statusy môžeme rovno mazať a nahlasovať.

Katka zažila náročné chvíle aj po narodení syna Adama. Mala pocit, že ako mama zlyhala, pretože ho neporodila prirodzene a nech sa akokoľvek snažila, nedokázala dojčiť. Tieto stavy vyústili do rôznych úzkostí. Katka navštívila psychológa a verejne šírila osvetu, že je v poriadku vyhľadať pomoc, keď sa cítime naozaj zle a že ísť k psychológovi nie je hanba. Keď sa jej počas covidu úzkosti vrátili a opäť navštívila odborníka, otvorila problematiku panických atakov.

Mária Pataková prezentovala mladú krv a myšlienku, že ženy môžu dnes robiť akékoľvek zamestnanie. Mária s kamiónom brázdila Európu, aby si zarobila na vlastnú čajovňu. To sa jej po dvoch rokoch podarilo a vo Veľkom Krtíši ponúka nielen kvalitné čaje, ale aj vlastné handmade výrobky. Jej snom je kúpiť si vlastný kamión a vytvoriť pojazdnú čajovňu.

Mária Darvašová bola hlasom neviditeľných žien. Tak sme nazvali ženy, na ktoré spoločnosť často zabúda alebo ich hlas neberie vážne. Mária je mamou štyroch detí, narodila sa v generačnej chudobe a s chudobou sa roky pasuje. Jej manžel sa dostal do väzenia, keď čakala piate bábätko. Syn Mikuláš sa narodil s vážnym ochorením. Operácia aj liečba sa dali vykonať len v Nemecku a Mária so synčekom by tam museli stráviť pol roka. Ostatné štyri deti vziať so sebou nemohla, a keďže Mária nemala pomoc od rodiny, museli by ten čas stráviť v detskom domove. Mária sa zrazu ocitla pred extrémne náročnou životnou otázkou. Svoje deti do domova poslať nedokázala. Tento príbeh nemá šťastný koniec. Ani šťastné pokračovanie, pretože Mária je samoživiteľka, ale nemôže pracovať, kým sa musí starať o malé deti. Hoci veľmi chce. Zapojila sa preto aj do nášho vzdelávacieho programu UPre ženy. Jej snom je urobiť si vodičák, mať auto a vlastné bývanie, aby mohla svojim deťom dopriať krajšiu prítomnosť aj budúcnosť.

Inšpirácie v Dobšinej

Podujatie v Dobšinej otvoril 10. júna opäť koncert Katky Koščovej a Dana Špinera. V miestnom kultúrnom dome sa zišli ľudia malí aj veľkí, mladší i starší, aby si vypočuli rozprávanie zo sveta žien. Okrem Katky sa o svoje strasti aj radosti podelila tiež manažérka diecéznej charity v Rožňave Lucia Černáková. Okrem toho, že získava peniaze pre ľudí v núdzi, vymyslela upcyklingovú komunitnú dielňu. Z nepoužiteľného oblečenia, ktoré verejnosť nosí do charity, vyrábajú koberčeky, podšálky, taburetky, háčkované tašky, obaly a iné recyklované úžitkové predmety. Lucia je veľmi aktívna mama aj žena, vymýšľa rôzne projekty a do aktivít zapája aj iných ľudí, aby čo najviac prebudila lokalitu, v ktorej žije. A popri tom sa stará o deti, domácnosť a rodinu.

Treťou hostkou bola Monika Gonová, miestna inšpiratívna žena z rómskej komunity. Monika porodila prvé dieťa už v 17. rokoch a nedokončila preto strednú školu. Dnes sa to snaží dohnať a popri piatich deťoch sa zapája do vzdelávacích aktivít a hľadá príležitosti a možnosti, ako posunúť svoju rodinu a zabezpečiť jej lepšiu budúcnosť. Jedno vie iste – deti musia doštudovať. A prečo ženy z okrajových rómskych komunít tak často nedokončia vzdelávanie? „Pretože majú skoro deti. Hanbia sa ísť k lekárovi a popýtať si tabletky. Rodičia sa o tom s nami nerozprávali, mali sme z toho strach,“ vysvetlila Monika. Monika sa tiež narodila do generačnej chudoby, a teda do prostredia, kde často chýbajú základné informácie, dôležité podnety a možnosti na to, aby sa o seba viac starali a rozvíjali sa. Z takéhoto prostredia je veľmi ťažké sa vymaniť. Monika sa o to snaží a aj preto sa prekonala a na podujatí zdieľala svoj príbeh. „Rozprávať tu je najťažšia vec v mojom živote,“ povedala v diskusii a iným ženám tak vyslala signál, že môžu byť vidieť a na ich hlase záleží.

Súčasťou podujatí bola aj mini výstava fotografií UPre žien od autorov Petry Juhasovej a Róberta Németiho, diagnostika zdravia, tetovanie hennou a detský kútik s animátormi. Maskota, diskotéku či stovky bubliniek si deti užívali, kým rodičia počúvali rozprávanie o tom, že kým nad niekým zlomíme palicu, mali by sme si vypočuť jeho príbeh. A že dobre sa v tejto krajine budeme mať len vtedy, keď si budeme vzájomne pomáhať a podporovať sa.

„To, že sa na jednom pódiu stretli ženy z rôznych kultúrno-spoločensky-teritoriálnych oblastí a dokázali spolu plnohodnotne diskutovať, poukazuje na to, že to je možné. A myslím si, že tak, ako som to videla na pódiu, tak je to aj v reálnom živote. Niekedy je potrebné pomôcť, niekedy treba podporiť, inokedy je potrebné ubrať. A potrebujeme sa naučiť počúvať iných. A pôjde to. Aj na pódiu, aj v práci, aj v živote,“ povedala Natália Príhodová, manažérka programu UPre ženy z Karpatskej nadácie.

Foto: Dobšiná – Petra Juhásová, Veľký Krtíš – Dávid Hanko