Vzdelávaco-rozvojový program UPre ženy, ktorý realizuje Karpatská nadácia s partnermi, sa usiluje o to:
Aby si rómske ženy vybudovali sebavedomie a získavali potrebné informácie aj zručnosti, aby robili slobodné rozhodnutia.
Aby vedeli získať finančnú nezávislosť i stabilitu a dokázali si zabezpečiť živobytie.
Aby sa stali aktérkami zmeny vo svojich komunitách a pozitívne ovplyvňovali či viedli ďalšie rómske ženy.
Aby sa odbúrali prevládajúce škodlivé stereotypy o rómskych ženách, najmä na strane zamestnávateľov, a aby sa zmiernila kombinovaná diskriminácia, ktorej rómske ženy čelia vo vyššej miere ako nerómske, ale aj ako rómski muži.
V rámci programu sa rómske ženy vzdelávajú v pracovnej oblasti (písanie životopisu, príprava na pohovor, návštevy potenciálnych zamestnávateľov…), vo finančnej gramotnosti (založenie finančného denníka, sledovanie príjmov a plánovanie výdavkov atď.), ale aj v oblasti osobnostného rozvoja (rodová rovnosť, rodovo podmienené násilie, posilňovanie komunikačných zručností, rozvoj digitálnych zručností, kurz sebaobrany a pod.).
Celý proces realizujú experti a expertné organizácie v komunitách (viac o lektoroch a školeniach čítajte TU). Karpatská nadácia zároveň spolupracuje so zamestnávateľmi v regiónoch na vytvorení pracovných príležitostí pre účastníčky. V rámci programu pre zamestnávateľov vytvorila aj dokument, ktorý zhrňuje bariéry a odporúčania pre zamestnávanie žien z MRK.
Pilotná časť programu sa realizovala od januára 2022 do augusta 2023 v marginalizovaných rómskych komunitách vo Veľkom Krtíši a v Dobšinej v spolupráci s Agentúrou práce Banskobystrického samosprávneho kraja, s občianskym združením Detstvo deťom a Komunitným centrom menšín Veľký Krtíš a od novembra 2023 na košickom Luníku IX v spolupráci s ETP Slovensko.
Po úspešnej realizácii pilotného programu v týchto lokalitách plánujeme rozšíriť program UPre ženy aj do ďalších marginalizovaných rómskych komunít.
Viac o jednotlivých aktivitách programu sa dočítate v sekcii NOVINKY.
UPre v rómčine znamená hore/pozdvihnúť. Názov UPre je zároveň slovná hračka, keďže UP v angličtine tiež znamená hore.
Význam UPre ženy tak symbolizuje pozdvihnutie rómskych žien v spoločnosti.
Projekt UPre ženy: Program rozvoja a zvyšovania zamestnateľnosti žien z marginalizovaných rómskych komunít je podporený v rámci Nórskych grantov 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk.